Mineralų terapiją dar galima apibrėžti kaip mineralų taikymą žmogaus ftzinio, psichi nio, mentalinio sveikatinimo procedūroms ir jo dvasinio vystymosi procesams harmonizuoti.
Taigi, pirmiausia ji skirta sutrikusiai kūno ir subtiliųjų sistemų, taip pat psichinei ir mentalinei harmonijai atkurti arba jai palaikyti.
Iš iki šiol pateiktos medžiagos turėjote suprasti, kad mineralų terapija, arba litoterapija, nieku gyvu nesiremia vienu ar keliais metodais, nes tai labai sena ir plati sistema, vadinasi, metodikų prikurta labai daug ir įvairių. Ją galima naudoti pagal žmonių arba jos taikytojų sąmoningumo lygmenį.
Racionalusis lygmuo
Šis lygmuo veikia ir tuos, kurie tiki tokios pagalbos galimybe, ir tuos, kurie ja abejoja, vadinasi, tinka ir lygmeniui Aš esu ftzinis kūnas, ir visiems kitiems, kai to reikia. Šiam lygmeniui skiriami:
1. Įvairūs žmogaus apdėjimai
įvairūs žmogaus apdėjimai lauko akmenimis, mineralais, organinėmis medžiagomis ar net kriauklėmis, kurie padeda:
- išlyginti energijos tėkmę ir pašalinti subtiliosiose sistemose „kamščius“, ilgainiui sukeliančius fizinį skausmą ir tampančius ligos priežastimi;
- „pamaitinti“ išsieikvojusias čakras formuojantis ligai, pervargus arba po ligos ar tiesiog profilaktiškai, kad sustiprėtų organizmo ir subtiliųjų sistemų visokeriopas atsparumas;
- sustiprinti eterinį kūną, padidinti fizinį ir psichinį organizmo atsparumą tiek ligoms, tiek svetimoms įtakoms tada, kai to reikia;
- išlyginti energijų srautus, nuraminti įsiaudrinusias emocijas, kai žmogus nebegali adekvačiai mąstyti arba jo psichikos būklė sutrinka;
- nuraminti skaudamą vietą;
- profilaktiškai sustiprinti organizmą.
Tai gali būti ir darbo saugos ir apsivalymo, savęs sustiprinimo priemonė tų, kas dirba su kitais pavieniais žmonėmis arba publika ir t. t.
Šiuo tikslu mineralais apdedamos žmogaus čakros arba jie uždedami ant skaudamos, vadinasi, blokuotos vietos, taip pat jie gali būti dedami aplink žmogų, t. y. į jo aurą. Žmogus gali palaikyti juos rankoje ir pan.
2. Geomantinės kelionės, ekspedicijos ir akmenų rinkimas
Tokia kelionė gali trukti dieną, bet geriau tris ar net daugiau. Pageidautina, kad ekspedicijos vadovas parinktų šiai praktikai vietą pagal žemės dangoje slūgstančių uolienų poveikį. Paprastai toje vietoje liekama nakvoti, o ekspedicijos dalyviai stebi savo būsenas, vakare dalijasi įžvalgomis su kitais, dienoraštyje užsirašo tai, kas jiems atrodo svarbu.

Šiuo požiūriu ypač įdomios stiprios žemės vietos arba šventvietės, megalitinių statinių kompleksai ar tiesiog šventų akmenų lankymas ir pan. Vadovas turėtų ne tik išsiaiškinti tos vietos slūgstančių uolienų ar galimų žemės lūžių, ar buvusių vulkanų faktus, bet ir susipažinti su vietos istorija, kad galėtų apie tai papasakoti žmonėms. Žinoma, kad šiose vietose visada pasireiškia visa vidinė žmonių kokybė, todėl vadovas privalo būsimus keliautojus apie tai įspėti ir tarpusavio supratimo paprašyti, kad grupės darna būtų išlaikyta. Jis turi įspėti ypač jautrius žmones dėl pernelyg didelių fizinių krūvių, atsirandančių kopiant į kalnus ar pan., kad negalima vartoti alkoholio, kad reikia apriboti seksualinį gyvenimą, nes šie ir panašūs dalykai trukdo priimti šventų vietų energiją, gali sukelti papildomą šalutinį poveikį, tokį kaip pyktis, reakcijų aštrumas, nuoskaudos, dėmesio sau reikalavimas ir t. t. Tuomet dėl vieno ar kelių neatsakingų žmonių nukenčia visa grupė. Šiuo atveju jau prieš kelionę reikėtų įsivesti bendrabūvio taisykles, kad nenutiktų taip, jog vienas ar du žmonės sukelia įtampą, vadinasi, vampyruoja visą grupę, trukdo jos nariams daryti tai, ką šie užsibrėžę. Nenusistačius taisyklių, grupėse pradeda vykti net ekstremalūs dalykai, tokie kaip galūnių lūžiai, automobilių gedimai ir panašūs dalykai. Įtampą keliantys asmenys turėtų suvokti, kad neturi teisės gadinti niekuo dėtų grupės narių atostogų ir reikalauti išskirtinio vadovo dėmesio, nes šis turi rūpintis visais. Vadinasi, su savo pykčiu, nuoskaudomis ar kitais nešvariais emocijų purslais kiekvienas pats turi tvarkytis, o ne kitus jais drabstyti. Vadinasi, vadovui, renkančiam grupę į stiprią vietą, apie žmonių vidines savybes ir jų suderinamumą reikėtų pagalvoti.
Stiprių ir šventų vietų akmenys yra įgėrę jų energiją, todėl jų rinkimas tampa ne tik raminančia meditacija, bet ir jėgos objekto įsigijimu. Iškilmingai ir ramiai tai darykite, neimkite visko, kas po kojų guli. Taigi, iš pradžių į širdį koncentruokitės, savo meilę vietovės dvasiai nusiųskite ir prašykite jos leidimo bei palaiminimo pasiimti tai, kas Jūsų ir Jūsų artimų žmonių, kuriems ruošiatės tokių dovanų parvežti, sieloms, protams ir kūnams reikalinga. Šilumos gūsį ar ką kita širdyje kaip sutikimą pajutę ramiai, neskubėdami aplinkui apsižvalgykite ir eikite ten, kur širdis, o ne protas veda. Nustebsite, kad iš visų akmenų tik kelis ar keliolika išskirsite ir pasiimsite, tačiau jie bus tikrai ypatingi, o kitų tiesiog… nematysite. Ši meditacija padeda ne tik išgirsti savo sielą, bet ir atsiverti bendravimui su gamtos ir akmenų dvasiomis. Kaip dėkingumo ženklą galite palikti atsivežtą savo šalies akmenėlį.
Tokios kelionės ir ekspedicijos skatina atsiverti gamtos grožiui ir atvira širdimi priimti jos dovanas. Jos atskleidžia naujus pažinimo klodus ir tampa neįkainojamu tarpusavio santykių seminaru visiems dalyviams.
3. Masažai akmenų rutulais, linzėmis ir pan.

Apie tai šioje knygoje plačiau nekalbama, nes geriau aprašyti, negu jau tai padarė M. Giengeris savo knygoje apie masažą akmenimis, autorė nepretenduoja. Galima paminėti tik kelis tam skirtus universalius akmenis.
Agatas | Skatina audinių medžiagų apykaitą, suteikia stabilumo ir saugumo pojūtį. |
Samaninis agatas | Sužadina limfos tėkmę ir audinių valymąsi. Naudingas kvėpavimo takams. Atpalaiduoja vidinio spaudimo pojūtį, jį išlaisvina. |
Okeaninis agatas | Skatina limfos tėkmę, stabdo cistų ir auglių formavimąsi, stiprina imuninę sistemą, valo šlakus. Suteikia drąsos gyventi ir sužadina viltį. |
Amazonitas | Ramina besikeičiančias nuotaikas, naudingas sąnariams, nuo reumato, esant kepenų uždegimui, patiriant perkrovas. |
Ametistas | Atpalaiduoja nervinę įtampą. Gerai veikia odą. |
Dūminis kvarcas | Ramina stresą ir skausmą. Padeda nuo galvos skausmo, atsirandančio dėl sprando ir nugaros problemų. Naudingas tiems, kurie linkę į depresiją, taip pat tiems, kurie įsikalba, kad jiems blogai, o jų emocijos neramios. |
Labradoras | Atšaldo emocijas, žemina kraujospūdį, naudingas nuo reumato, suteikia apsaugos pojūtį. |
Magnezitas | Padeda nuo mėšlungio ir nervinio pobūdžio skausmų. |
Mukaitas | Atpalaiduoja ir kartu sustiprina, skatina kraujo valymosi procesus, stiprina blužnį, kepenis ir imunitetą. |
Prazemas | Mažina patinimą ir skausmą, susijusį su šlapimo pūslės negalavimais, taip pat temperatūrą, padeda perkaitus saulėje ar net gavus saulės smūgį. Ramina hiperaktyvų temperamentą. |
Rodonitas | Naudingas raumenims, širdžiai, gydant senas žaizdas ar randus. Padeda atleisti ir paleisti. |
Rožinis kvarcas | Ramina širdį, atpalaiduoja. Todėl ypač padeda patiriant įtampą baimes, netektį ir visiems tiems, kurie jaučiasi dėl ko nors nelaimingi, prislėgti, praradę gyvenimo džiaugsmą. Naudingas tiems, kas galvoja apie savižudybę, yra linkę į depresiją dėl nemeilės sau. Tai eliksyras širdžiai. |
Suakmenėjęs medis | Padeda išlikti savo centre, atpalaiduoja, kartu sustiprina, gerina virškinimą, suaktyvina šlakų išsiskyrimą. Naudingas tiems, kas turi antsvorio. |
Žalias avantiūrinas | Savigydos galių suaktyvinimo akmuo. Atpalaiduoja, suteikia pasitikėjimo savimi, stiprina organizmo regeneracijos procesus. |
4. Akupunktūra, akupresūra speceliomis mineralų lazdelėmis ir kt.

Šiam tikslui labai tinka mineralai, ką tik paminėti kaip tinkantys masažams. Apie tai taip pat daug rašoma įvairių autorių knygose, todėl nebekartosime. Žinoma, norint tuo užsiimti, reikia pasimokyti pas gerus akupunktūros, akupresūros specialistus, susipažinti su žmogaus kūno ir subtiliųjų sistemų sandara, žinoti taškus ir pan. Akmeninės lazdelės – tik priemonė, todėl jas turėdami dar negalite to imtis. Jeigu naudosite savo ir savo artimųjų reikmėms, gali užtekti ir „Akmenų knygos“ I tome (31) pateiktų žinių apie meridianus, jų taškus ir poveikius.
Priminsime, kurie mineralai kuriam meridianui labiau taikytini.
Plaučių meridianas (3–5 val.) – karneolis (M. Giengeris), samaninis agatas, melsvasis chalcedonas, ametistas, rožinis kvarcas.
Storosios žarnos meridianas (5–7 val.) – kalcitas, smaragdas (M. Giengeris), rudai geltonas jaspis, šerlas.
Skrandžio meridianas (7–9 val.) – agatas (M. Giengeris), oniksas, samaninis arba rusvasis agatas, geltonasis kalcitas, nefritas, gintaras, gelsvai rusvas jaspis, siera.
Blužnies ir kasos meridianas (9–11 val.) – sardoniksas, žaliasis berilas (M. Giengeris), žaliasis avantiūrinas, dravitas, šerlas, coizitas su rubinu, okeaninis agatas, gelsvai rusvas jaspis, mukaitas, baltasis marmuras.
Širdies meridianas (11–13 val.) – sarderis (M. Giengeris), chrizoprazas, rožinis kvarcas, smaragdas, fuksitas su rubinu, žaliasis avantiūrinas, kuncitas.
Plonųjų žarnų meridianas (13–15 val.) – chrizolitas (peridotas) pagal M. Giengerį,
rusvasis agatas, rudai margas jaspis, heliotropas, karneolis, dūminis kvarcas, gintaras. Šlapimo pūslės meridianas (15–17 val.) – prazemas, heliotropas (M. Giengeris), lazuritas, okeaninis ir Botsvanos agatai, žaliasis jaspis, sodalitas, serdolikas, amazonitas. Inkstų meridianas (17–19 val.) – chrizoprazas (M. Giengeris), nefritas, samaninis agatas, žaliai margas jaspis, žaliasis avantiūrinas, amazonitas, žalieji serpentinitai, rožinis kvarcas, baltasis marmuras.
Perikardo meridianas (19–21 val.) – ametistas, raudonieji granatai (M. Giengeris), raudonasis jaspis, kianitas (distenas), kalnų krištolas, dūminis kvarcas, agatai, chrizokola. Trigubo apšildymo meridianas (21–23 val.) – raudonasis jaspis, piropas, šerlas, nefritas, kalnų krištolas, boji.
Tulžies pūslės meridianas (23–1 val.) – gintaras (M. Giengeris), jaspis, kalnų krištolas, rodonitas, malachitas.
Kepenų meridianas (1–3 val.) – kalnų krištolas (M. Giengeris), gintaras, malachitas, sodalitas, chrizoprazas, nefritas, chrizokola, geltonasis kalcitas, mukaitas, marmurinis oniksas.
5. Mineralų naudojimas kosmetikos srityje ir interjero energijai apvalyti
Abi šios temos jau aprašytos autorės knygos „Raktas į akmenų karalystę“ I tome (37), todėl nebekartojamos.
Psichologinis-psichoterapinis lygmuo
Labiau tinka nuo lygmens Aš esu tas, kuris jaučiu, naudingas lygmeniui Aš esu tas, kuris mąstau.
Šiuo atveju taip pat nebūtina tikėti, kad akmuo veikia, tačiau kuo labiau žmogus atsivers tam poveikiui, tuo jis buvo efektyvesnis. Čia kaip su liga: sveiksta greičiau tas, kuris tiki pasveikimu.
Mineralų eleksyrų ir mineralų vandens vartojimas
Apie tai plačiai kalbama M. Giengerio knygose ir jau rašyta „Akmenų knygos“ I tome (31), todėl nebekartosime.
Eliksyrams ir vandeniui mineralai parenkami pagal jų savybes taip, kaip parenkami vaistai. Tai reiškia, kad gyduolis privalo žinoti jų savybes, šalutinį poveikį ir galimus derinius su kitais mineralais.
Prie mineralų, kaip ir vaistų, galima priprasti, todėl tiems, kas mėgsta kasdien gerti mineralų vandenį, patartina kas dvi savaites keisti vienus kitais. Dar būtina prisiminti, kad akmenų, kuriuos naudojate eliksyrams ir vandeniui paruošti, nebegalima nešioti, naudoti apdėjimams, nebent nuspręsite iš jų eliksyrų ir vandens nebesigaminti. Įprasta naudoti konkrečius pavienius akmenis, bet galimi ir jų deriniai.
Toliau pateikiame keletą klasikinių mineralų vandens derinių.
Ametistas, kalnų krištolas – proto aiškumas, budrumas, geresnė savistaba. Ypač tinka tiems, kas dirba protinį darbą.
Ametistas, rožinis kvarcas – budri ramybė ir tikrumas. Tinka patiriant stresus, įtampą, padeda išlaikyti pusiausvyrą esant greitam ritmui.
Ametistas, rožinis kvarcas, kalnų krištolas – vokiečiai šį derinį vadina pagrindiniu.
Tai proto ir širdies pusiausvyra, visų kūno funkcijų pusiausvyra.

Kalnų krištolas, magnezitas, raudonasis jaspis – vokiečių siūlomas „dietinis“ mišinys, padedantis mesti svorį. Veikia švelniai.
Kalnų krištolas, šerlas – apsauga ir stiprybė. Veikia intensyviai.
Įvairių spalvų kalcitai – gerai veikia žarnyną ir jo florą. Suteikia stabilumo. Žaliasis avantiūrinas ir prazemas – savikontrolė, vidinė ramybė esant stresinei situacijai, pasitikėjimas savimi. Padeda gydyti odos ligas, ramina įvairius uždegiminius procesus. Tinka persikaitinus saulėje.
Apatitas, aragonitas, kalcitas – stiprina kaulus, gerina medžiagų apytaką.
Meditacija į mineralus
Apie šią praktiką jau kalbėta „Akmenų knygos“ I tome (31) ir knygos „Antropoteosofija“ III tome (1), todėl apie ją čia plačiau nekalbama.
Meditacija į mineralus ugdo koncentraciją, apvalo mintis, subtiliuosius kūnus, padeda susikaupti. Tuo tikslu stebimas kristalas, žeoda, drūza, rutulys, piramidė ar kitokia iš akmens pagaminta forma, pastatyta priešais akis maždaug 20 cm atstumu. Akims naudinga šį nuotolį kartais keisti. Akmuo gali būti dedamas ant stovelio su apšvietimu iš apačios, tada pamatomas visas jo grožis, arba tiesiog ant Jums patogaus paaukštinimo.
Taigi, akmuo tampa meditacijos objektu taip, kaip juo gali tapti medžių viršūnės gulint ant žemės ir jas stebint, jūros tolių ar naktinio dangaus stebėjimas, kalnai ir bet kas kita.

Mineralų nešiojimas
Apie tai rašyta „Akmenų knygos“ I tome, skyriuose „Talismanai ir amuletai“ bei „Apie mineralų parinkimą“ (31), šiek tiek kalbama ir šios knygos skyriuje „Astromineralogija“.
Specialūs apdėjimai mineralais
Tokie apdėjimai skirti intensyviau su savimi dirbantiems ieškotojams. Jie nuramina stiprių dvasinių praktikų sukeltą šalutinį poveikį, padeda atkurti energijos tėkmę po energinių perkrovų arba paskatina vienos ar kitos čakros atsivėrimą ir pan.
Apie tai kalbama šios knygos skyriuje „Praktikos su mineralais“.
6. Veikiančių akmeninių statinių kūrimas ir darbas su jais, meditacijos megalitiniuose statiniuose arba šalia jų
Ši tema aptarta specialiai tam skirtoje knygoje „Lauko akmenys“ (36), todėl čia plačiau nekalbama.

Mentalinis-struktūrinis lygmuo
Tinka lygmenims Aš esu tas, kuris jaučiu, Aš esu tas, kuris mąstau, kartais vertingas lygmeniui Aš esu siela.
Tai mineralų terapijos ateities dalykas. Terapeutui, kuris norėtų dirbti šiuo lygmeniu, būtinos astropsichologinės, astromineraloginės žinios, taip pat mineralų singonijų ir, žinoma, taikomų mineralų savybių išmanymas.
Svarbu pabrėžti, kad mineralas pradeda veikti būtent šiuo lygmeniu, vadinasi, mineralo singonija ima veikti žmogaus mąstymo struktūrą, kuri dažniausiai pažeista ar netgi deformuota, o jau vėliau skverbiasi pro astralinį, eterinį kūnus į fizinį kūną. Todėl mineralų poveikis lėtas, tačiau nuodugnus. Taip rimsta emocingos reakcijos, žmogus pradeda labiau pasitikėti savimi, tampa tvirtesnis, stabilesnis, atsparesnis bet kokiai neigiamai ir svetimai įtakai. Pasireiškus veikimui fiziniame kūne, prasideda gijimo, organizmo regeneracijos ir net atjaunėjimo procesas. Taigi, mineralai skatina keisti mąstymą ir tampa efektyvia pagalbos priemone tiems, kurie tuo sąmoningai užsiima.
Būtent šioje srityje būsimi mineralų terapeutai, kaip ir homeopatai, turėtų ugdyti savo profesionalumą.
Kad būtų poveikis, svarbu:
- nešioti ne sintetinį ar kaip nors paveiktą, o natūralų mineralą, tegul net prastesnės juvelyrinės kokybės;
- nešioti jį taip, kad jis liestųsi su oda, jeigu nėra nuorodų dėl galimų alerginių reakcijų;
- nešioti gan ilgą laiką, t. y. apie pusmetį ar ilgiau.
Siekiant stipresnio gydymo efekto, naudinga gerti mineralo vandenį. Taip pat patartinos koncentracijos praktikos su mineralais ir kitos darbo su savimi metodikos, tokios kaip natūralus kvėpavimas atkuriant savo vidinį ritmą, savistaba ir dienoraščio rašymas, malda ir kitos konkrečiam atvejui tinkamos praktikos ar pratimai.
Toks gali būti kompleksinis sveikatinimo procesas, suderinantis visas žmogaus sistemas, suteikiantis gyvenimui naują kokybę. Tai naudinga tam, kuris į tikrąjį dvasinį kelią susiruošė. Tiesa, vieni taiko akmenis, kiti – ne, tačiau akmenys greičiau nei kas kitas išlygina galimą tame kelyje šalutinį poveikį.
Homeopatijoje, autorės manymu, iš pradžių labiausiai juntamas psichologinis-psichoterapinis lygmuo, vėliau – mentalinis-struktūrinis lygmuo. Tik tada yra poveikis ir ftziniam kūnui. Tai reiškia, kad mineralus taikantys homeopatai turėtų žinoti keletą dalykų:
- žmogaus mentaliniame kūne esančią pažeistą mentalinę struktūrą, tampančią ydingo mąstymo sėkla, ir pagal tai parinkti atitinkamos singonijos akmenį;
- parenkant mineralą reikėtų atsižvelgti į ligos pasireiškimo sąlygas ir derinti jas su mineralų formavimosi sąlygomis;
- skiriant mineralą dar reikėtų atsižvelgti ir į problemos vietą, vadinasi, su kuria čakra ji susijusi. Šitaip nustatoma mineralo spalva;
- toliau reikia atsižvelgti į cheminius elementus, kurių trūksta žmogaus organizmui, kad būtų galima parinkti tą mineralą, kuriame jų yra daugiau;
- žinoti mineralo savybes ir galimą jo šalutinį poveikį.
Tai galėtų būti raktas homeopatams skiriant žmonėms gydymą mineralais. Parenkant mineralą, geriausia atsižvelgti į visus minėtuosius punktus. Tada žmogaus psichika nebūtų atakuojama skirtingų akmenų savybių. Beje, kartais gali būti reikalingi visiškai priešingi akmenys, pavyzdžiui, kalnų krištolas ir obsidianas, tačiau lygiai kaip šeimininkė nededa į sriubą visų turimų kruopų, kad ji nebūtų perkrauta, taip ir žmogus neturi būti perkrautas vienas kitam abejingų akmenų savybėmis.
Derinant idealiai tinka tos pačios grupės mineralai: kvarcai, turmalinai, berilai, spodumenai, granatai ir kt. Šitaip gausite kartais reikalingą įvairovę, kurią vienija viena bendra tema.
Vertėtų nepamiršti, kad kalnų krištolas veikia kaip dozatorius, todėl jį galima derinti su bet kuriuo akmeniu, siekiant dar labiau išgryninti to akmens veikimą.
Pageidautina, kad homeopatinis gydymas mineralais būtų parenkamas žmogui, kuris nors kiek nusiteikęs keisti savo mąstymą. Jis gali būti derinamas su pagrindinio, vadinasi, reikalingos singonijos akmens nešiojimu.
Taigi, kad daugiau sužinotų apie struktūras, homeopatas turėtų nors kiek išmanyti astrologiją. Tada nesunku būtų jas atsekti pagal toliau „Astromineralogijos“ skyriuje pateikiamus aprašymus.
Apie mineralus ir homeopatiją kalbama Jano Scholteno knygose.
Dvasinį vystymąsi skatinantis lygmuo.
Tinka visų lygmenų dvasios ieškotojams.
Tai specialūs apdėjimai mineralais, kristalų naudojimas meditacijų ir maldų kokybei pagerinti, darbas su ypatingais kristalais ir t. t.
Knygoje pateikiamos kai kurios praktikos. Piktnaudžiavimo informacija, kuri gali būti netgi žalinga nepasiruošusiam žmogui, sunku išvengti, todėl ne viskas gali būti viešinama knygų puslapiuose ir perduodama tik pasiruošusiam mokiniui.
Ištrauka iš Audronės Ilgevičienės-Astrėjos knygos „Akmenų knyga, arba Žingsnis į platesnį suvokimą. III tomas“, p.61-71.